W dniu 17 listopada 2014 roku w gimnazjum w Jaraczewie odbył się V Konkurs Wiedzy o Lesie pod hasłem „Brzmienie Lasu”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i aktywności uczniów oraz kształtowanie postaw proekologicznych. Uczniowie z czterech gimnazjów przystąpili do zmagań konkursowych w kilku kategoriach: rozpoznawanie głosów zwierząt leśnych, gatunków grzybów jadalnych i trujących oraz liści drzew rosnących w lasach. Ponadto rozwiązali przyrodniczą krzyżówkę, a także odpowiedzieli na – nie zawsze łatwe – pytania z zakresu wiedzy o lesie.

Wszyscy uczestnicy konkursu byli zwycięzcami, a różnice punktowe okazały się niewielkie. Na czwartym miejscu uplasował się zespół z gimnazjum w Cerekwicy – Dagmara Fedyk i Natalia Łakoma. Miejsce trzecie zajęła drużyna z gimnazjum w Rusku – Marta Raczkiewicz i Zuzanna Wiertelak. Druga pozycja i tytuł wicemistrzów przyrodniczych otrzymali gimnazjaliści z Borku – Adrian Walkowiak i Michał Otworowski. Uczennice gimnazjum w Jaraczewie – Joanna Antoniewicz i Marta Kasprzak – zdobyli, po raz pierwszy w tym konkursie, podium
W dniach 28-30 listopada 2014 r. odbył się doroczny zjazd Grupy Badania Bociana Białego. Tym razem miejscem zjazdu był Prószków (woj. Opolskie). Naszymi gospodarzami byli bracia Siekiera. Podczas zjazdu miłośnicy tego gatunku mieli okazję zaprezentować swoje osiągnięcia i plany na przyszłość. Był również czas na dyskusje również te najciekawsze czyli kuluarowe. Podczas prezentacji poruszana była m.in. tematyka obrączkowania, populacji bociana na wybranych powierzchniach oraz wyników przeprowadzonego w tym roku Międzynarodowego Spisu Bociana Białego. W tym roku po raz pierwszy do naszego grona dołączyli goście z zagranicy dr Irine Samusenko z Białorusi oraz Dariusa Musteikis i Ingrida Meškinytė oboje z Litwy.
W listopadzie 2014 r. ukazał się pierwszy numer „Samorządowego Poradnika Przyrodniczego”. Poradnik wydany został w ramach projektu „Ptaki w Czterech Porach Roku”. Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Tematyka artykułów została dobrana na podstawie wieloletniej współpracy autorów tekstów (są nimi uznani specjaliści z omawianych dziedzin) z przedstawicielami samorządów terytorialnych i uwzględnia niektóre z problemów najczęściej spotykanych w działalności samorządów terytorialnych, będących zarazem – w myśl art. 91 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody – organami ochrony przyrody. W pierwszym numerze omówione zostały głównie problemy związane z ochroną ptaków.

Dnia 11 października 2014 r. w ramach obchodów Europejskich Dni Ptaków odbyło się spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej w Wojciechowie, Gimnazjum w Jaraczewie i Gimnazjum w Cerekwicy. Celem wycieczki był zbiornik zaporowy w Jeżewie gm. Borek Wielkopolski. Oprucz 34 uczniów ww. szkół w spotakniu wzieli również udział nauczyciele i wychowawcy: Liliana Niewdana, Anna Frydryszak, Dominika Geldner, Agnieszka Płończak, Robert Majka, Waldemar Szymankiewicz i Krzysztof Biliński.

Dnia 6 października 2014 r. odbyła się ostatnia już wycieczka z uczniami ZSS w Jarocinie realizowana w ramach projektu „Ptaki w czterech porach roku”. Tym razem udało się zorganizować wyjazd do Ośrodka Edukacji Leśnej w Czeszewie. W rolę gospodarza wcielił się podleśniczy Marek Dobroczyński, który z wielką pasją opowiedział uczniom o pracy leśniczego i jego roli w kształtowaniu lasu. Po zwiedzaniu ośrodka, promem „Nikodem” przeprawiliśmy się na drugą stronę Warty, gdzie pilnie wypatrywaliśmy ptaków. Na jednym ze starorzeczy spotkaliśmy parę łabędzi niemych. Na koniec spotkaliśmy jednego z „lekarzy lasu” czyli dzięcioła średniego.

W dniu 14 września 2014 r. o godzinie 23:59 zakończył się etap nadsyłania prac do konkursu fotograficznego „Migawki z ptasiego świata”. Na obecną chwilę trwa etap głosowania na najlepszą pracę. Wszystkich chętnych do podzielania się swoją opinią zapraszam do oddania głosów. Trzy prace z największą liczbą głosów nagrodzone zostaną lornetkami. Przedsięwzięcie pn „Ptaki w czterech porach roku”, w ramach którego realizowany jest konkurs, dofinansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
