W związku z coraz większą ilością sporządzanych opinii ornitologicznych na potrzeby remontów lub termomodernizacji budynków firma PARUS PROJEKT zakupiła kamerę endoskopową. Urządzenie to pozwala na dokładną penetrację trudnodostępnych miejsc, ponadto daje możliwość rejestracji obrazu w postaci zdjęć oraz filmików. Przeprowadzenie inwentaryzacji ornitologicznej przy użyciu kamery endoskopowej daje większe szanse na to, że przeprowadzone prace budowlane nie będą szkodziły ptakom. 
Wzorem zeszłorocznych doświadczeń oraz życzyliwości z jaką spotkało się przedsięwzięcie pod nazwą „Aktywna ochrona bociana białego na terenie Żerkowsko Czeszewskiego PK i OChK Szwajczaria Żerkowka” firma PARUS PROJEKT i w tym roku złożyła wniosek o dofinansowanie. Dokumentacja została już sprawdzona pod względem formalnym i merytorycznym i czeka na ostateczną akceptację Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Wszystko co dobre musi się kiedyś skończyć. 28 kwietnia 2014 r. uczniowe ZSS w Jarocinie odbyli w Ośrodku Edukacji Leśnej w Czeszewie podumowujące zajęcia, podczas których prezentowali swoje umiejętności zdobyte w trakcie realizacji projektu „Ptaki wokół nas”. W projekcie uczestniczył również Bartosz Skrzypczak jako przedstawiciel firmy Parus Projekt.

W związku ze zbliżającym się sezonem lęgowym ptaków firma PARUS PROJEKT zachęca do udziały w Działaniach rolno-środowiskowo-klimatycznych w ramach Pakietu 4. Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000. Ze szczególami pakiety można zapoznać się klikając w poniższy link

Zapraszamy również do kontaktu telefonicznego i umówienia się na bezpłatne oględziny siedliska celem stwierdzenia prawdopodobieństwa występowania siedlisk ptaków.
W dniu 26 marca 2015 r. właściciel firmy PARUS PROJEKT, a zarazem członek Południowowielkoposlskiej Grupy OTOP, wystąpił w porannym programie TVN24. Rozmowa miała dotyczyć „romantycznej” historii bocianów z Chorwacji, jednak bardzo szybko zeszła na tematy dotyczące polskiej populacji bociana białego. Transmisja przeprowadzona została „NA ŻYWO” z poznańskiego studia stacji.

W dniu 3 marca 2015 r. czteroosobowa reprezentacja Południowej Wielkopolski wzięła udział w seminarium Weißstorch und Schwarzstorch im Aufwind Bilanz und Ausblick w Criewen. Poza prezentacją o bocianie czarnym w Polsce naszym wkładem w spotkanie było rozpropagowanie specjalnych pocztówek do władz Libanu z żądaniem dopilnowania zaprzestania zabijania wędrujących przez ten kraj, chronionych ptaków, w tym bocianów i orłów.
