Prace związane z termomodernizacją budynków mają pozytywne skutki zarówno w wymiarze wizualnym jak i środowiskowym. Zapotrzebowanie na energię takiego bloku może spaść nawet o 35% w porównaniu do dotychczasowego, a tym samym zużywa się mniej paliw potrzebnych do wyprodukowania tej energii. Planując takie prace nie należy jednak zapominać o ptakach i nietoperzach które świetnie zaadoptowały się do miejskiej dżungli i chętnie wykorzystują wszystkie dostępne miejsca.
Najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie takiej inwentaryzacji w sezonie lęgowym poprzedzającym rozpoczęcie takich prac a następnie w okresie jesienno zimowym zabezpieczenie budynku w sposób uniemożliwiający jego zajęcie przez ptaki.
Niemniej jednak nawet jeśli z różnych względów taka inwentaryzacja miał by być przeprowadzona po sezonie lęgowym to i tak warto zasięgnąć opinii specjalisty który z dużą dozą prawdopodobieństwa jest wstanie wskazać potencjalne które mogły by być wykorzystywane przez ptaki lub nietoperze.

W dniu dzisiejszym udało się podpisać umowę na dofinansowanie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu kolejnego przedsięwzięcia. Podobnie jak w poprzednim roku projekt nosi nazwę „Aktywna ochrona bociana białego na terenie Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego i Obszaru Chronionego Krajobrazu ”Szwajcaria Żerkowska””. Ze środków WFOSiGW udało się sfinansować zakup obrączek, koszty wynajęcia podnośnika koszowego oraz koszty pracy wykwalifikowanego obrączkarza.

Praca eksperta ornitologa jak każda praca ma wiele wad, ale są też plusy. Oprócz możliwości obcowania z przyrodą, daje też okazję znalezienie się w niecodzinnych sytuacjach. Ostatnio bardzo ciekawym zleceniem była inwentaryzacja kolonii brzegówek, które upodobały sobie skarpę powstałą w skutek składowania mas ziemnych. Inwentaryzacja prowadzona była na terenie budowy najnowocześniejszej i największej elektrociepłowni gazowo-parowej w Polsce zlokalizowanej we Włocławku.

Jak co roku na łąkach w okolicy Wilkowyi pow. Jarocin bardzo licznie zgromadziły się bociany nielęgowe. Są to ptaki z reguły dość młode, najczęściej w 4 lub 5 kalendarzowym roku życia. Bociany nielęgowe stanowią blisko 1/3 całej populacji tych ptaków, jednak nadal niewiele wiadomo na ich temat. Łąki ze względu na specyficzny sposób użytkowania polegający na ich zalewaniu w skutek podpiętrzania wody w rzeczkach Lutyni i Lubieszce stanowią bardzo atrakcyjne żerowisko. Tuż przed zachodem słońca ptaki zlatują się na noclegowisko, którym są stare topole. Jest to znakomita okazja do odczytania obrączek, a tym samym poznania historii ptaka.

Nielęgowe bociany białe na noclegowisku w okolicach Wilkowyi.
W dniach 29 i 30 czerwca 2015 r. członkowie Południowowielkopolskiej Grupy OTOP wraz z reprezentantem Żerkowsko – Czeszewskiego Parku Krajobrazowego oraz reprezentantem firmy PARUS PROJEKT przeprowadzili obrączkowanie młodych bocianów białych. Obrączkowanie przeprowadzone zostało na terenie Gminy Żerków i granicach Żerkowsko Czeszewskiego Parku Krajobrazowego oraz Obszarze Chronionego Krajobrazu Szwajcaria Żerkowska. Kontrole zostały przeprowadzone w 23 gniazdach. Łącznie oznakowano 44 ptaki. Rok ten był dużo gorszy dla bocianów od poprzedniego, gdzie na tym samym terenie oznakowano 64 ptaki.

Jak co roku podczas kontroli gniazd spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Projekt pn. „Aktywna ochrona bocian białego na terenie Żerkowsko – Czeszewskiego Parku Krajobrazowego oraz Obszaru Chronionego Krajobrazu Szwajcaria Żerkowska” stara się o dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
W tym tygodniu dotarł komplet zamówionych obrączek. Obrączkowanie prowadzone, będzie podobnie jak w zeszłym roku, na terenie Żerkowsko – Czeszewskiego Parku Krajobrazowego oraz na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Szwajcaria Żerkowska. Zaczynamy w poniedziałek 29 czerwca. Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.