Dokarmianie ptaków zimą, naprawdę niezbędne?

13.12.2017

Dokarmienie ptaków w okresie zimowym budzi coraz więcej kontrowersji, w związku z czym postanowiliśmy wyjaśnić kilka zasadniczych kwestii. Rozważania należy zacząć od samej zasadności dokarmiania. Zwolennicy uważają, że ptaki bez naszej pomocy sobie nie poradzą ze srogą zimą. Przeciwnicy natomiast, że kiedyś zimy były bardziej srogie a ptaki nie wyginęły, wręcz przeciwnie, większość populacji była w lepszej kondycji niż teraz. Naszym zdaniem prawda jak to często bywa leży gdzieś po środku i oczywiście nikt nie zakaże pomagać ptakom. Pamiętajmy jednak, by robić to zgodnie ze sztuką i w taki sposób by im nie zaszkodzić.

Ważne jest to, by dokarmianie zacząć w momencie, kiedy spadnie śnieg i ptakom faktycznie jest trudno znaleźć pokarm. Drugą bardzo ważną kwestią jest systematyczność. Pamiętajmy, że jeśli przyzwyczaimy skrzydlatych przyjaciół do faktu, że codziennie otrzymywać będą od nas dawkę pokarmu, nie zgromadzą one odpowiedniego zapasu tłuszczu, z nadzieją, że jedzenia im nie zabraknie. Jest to kwestia przy której należy się szczególnie pochylić w przypadku „szkolnych karmików”, gdzie pozostawiamy ptaki bez opieki na okres świąteczny oraz ferii zimowych.

Karmnik dla ptaków wykonany przez firmę MKW Pracowania

Równie ważne jest to, by dokarmiać ptaki odpowiednim pokarmem. Resztki z naszego stołu mogą być bardzo niebezpieczne dla ptaków. Najlepsze do dokarmiania są nasiona roślin oleistych (słonecznik, rzepak, gorczyca) lub słonina, ale ważne żeby nie była ona solona. Ostatnią, równie istotną kwestią jest właściwy dobór karmnika. Wraz ze wzrostem zainteresowania dokarmianiem ptaków, na runku pojawiają się coraz to bardziej wymyślne formy karmników, nie zawsze bezpieczne dla ptaków.

Należy zwrócić uwagę na możliwość łatwego czyszczenia, wykonanie z naturalnych, materiałów oraz konstrukcję zapewniającą ochronę karmy przed deszczem i śniegiem. Karmnika umieszcza się z dala od dużych szklanych powierzchni, w miejscu gdzie będą mogły obserwować najbliższe otoczenie i unikać kontaktu z drapieżnikami.

Podsumowując jeśli już zdecydujemy się na dokarmianie ptaków, róbmy to zgodnie ze sztuką tak, by pomagać im a nie szkodzić.