Pomoc rannym ptakom

05.08.2016

Mimo, że założenia nasza firma jest stricte komercyjne, bardzo często prowadzimy działania związane z ratowaniem ptaków. Sezon lęgowy ptaków powoli dobiega końca. Większość młodych ptaków już opuściła gniazda, niemniej jednak nie pamiętam dnia, kiedy nie udzielilibyśmy rad co zrobić ze znalezionym ptakiem. 

Po pierwsze pamiętajmy, że naszej pomocy wymagają ptaki, które są ranne lub okaleczone i na pewno nie poradzą sobie same w przyrodzie. Nie należy na siłę pomagać podlotom, dla których „nieporadne podskakiwanie po trawniku” to normalny etap rozwoju. Łapiąc takiego ptaka wyrządzamy mu ogromną krzywdę.

Po drugie, w Polsce w praktyce brak jest organizacji, która udzielałaby kompleksowej pomocy ptakom w takich przypadkach. W większych miastach można liczyć na pomoc ze Straży Miejskiej. W  skrajnych przypadkach pomocy może udzielić Straż Pożarn. Na terenie naszego kraju ponadto działa kilkadziesiąt ośrodków zajmujących się pomocom ptakom. Do każdego z nich trzeba jednak ptaka przywieź samemu. 

W poniższym linku interaktywna mapa takich miejsc.

Ptasie azyle i ośrodki rehabilitacji ptaków w Polsce.

Pomoc rannym ptakom