Dnia 26 maja 2014 r. w Jarocinie odbyło się kolejne spotkanie z uczestnikami projektu Ptaki w Czterech Porach Roku . Uczniowie ZSS w Jarocinie wysłuchali prezentacji dotyczącej podstawowych informacji o budowie anatomicznej i morfologicznej ptaków oraz zapoznali się ze sylwetkami ptaków krajobrazu rolniczego. Spore zainteresowanie wzbudziły rozważania o gąsiorku oraz gawronach, których kolonia znajduje się w Jarocinie w rejonie ulicy Poznańskiej i Św. Ducha. Następnie udaliśmy się na krótki spacer po Parku Szubianki.

Ptaki nas nie zawiodły. Uczestnicy mieli okazje podziwiać: kowaliki, szpaki, krzyżówki. Na koniec wycieczki swoje wdzięki pięknie prezentowała nam pleszka. Zaplanowane jest już kolejne spotkanie w czerwcu. Tym razem celem wycieczki będzie zbiornik zaporowy w Roszkowie.

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW:
WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W POZNANIU
Dnia 24 maja 2014 r. w Gimnazjum w Jaraczewie rozpoczęły się działania edukacyjne realizowane w ramach projektu pn. „Ptaki w czterech porach roku„. Ze względu na niepewną pogodę postanowiliśmy zajęcia rozpocząć od spaceru tradycyjna już trasą na łąki jaraczewskie które i tym razem pozwoliły nam podziwiać wiele ciekawych gatunków ptaków. Uczestnicy zostali wyposażeni w lornetki i wyruszyliśmy na spacer. Nasza spotkanie rozpoczęło się od obserwacji sierpówki która swoje gniazdo założyła na budynku szkoły później obserwowaliśmy dymówki oraz wszechobecne mazurki. Na łąkach przywitała nas gąsiorek oraz myszołów. Na najciekawszą obserwację nie trzeba było długo czekać ze śwież skoszonej łąki poderwał się majestatyczny bocian czarny który wzbudził podziw wśród młodych ornitologów.

Kolejnym etapem naszego spotkania były dwie prezentacje multimedialne podczas których uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie podstawowe informacje dotyczące budowy morfologicznej oraz anatomicznej ptaków oraz zapoznać się ze sylwetkami najczęściej spotykanych ptaków krajobrazu rolniczego. Kolejne spotkanie już w czerwcu.

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW:
WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W POZNANIU
Dnia 24 maja 2014 r. nastąpił początek realizowanego projektu edukacyjnego pn. „Ptaki w czterech porach roku”. Projekt zakłada przeprowadzenie pakietu 5 spotkań połączonych z prezentacjami multimedialnymi dla uczniów dwóch szkół nauczania ponadgimnazjalnego.
Ponadto w ramach realizowanych działań zostanie uruchomione konto na jednym z portali społecznościowych oraz przeprowadzony ogólnopolski konkurs ornitologiczny z bardzo atrakcyjnymi nagrodami dla laureatów o czym będziemy informować na bieżąco.
Dnia 15 marca 2014 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach działania „Programu rolnośrodowiskowego” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 , które wprowadziło nowe zasady funkcjonowania programu rolnośrodowiskowego, również w zakresie Pakietów 4. Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych poza obszarami Natura 2000 i 5. Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych na obszarach Natura 2000. Specjaliści z PARUS PROJEKT zachęcają do współpracy w ramach wykonania ekspertyzy na potrzeby pakietów 4.1 i 5.1

Zapoznaj się ze szczegółami zmian
W dniach 13-14 marca 2014 r. w siedzibie Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku mieszczącej się na Wyspie Sobieszewskiej, odbył się kurs, którego celem było uzyskanie zezwolenie na obrączkowanie bociana białego. W kursie udział wziął przedstawiciel firmy PARUS PROJEKT Bartosz Skrzypczak który uzyskał wspomniane wyżej uprawnienia.

Firma PARUS PROJEKT uzyskała dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na prowadzenie działań z zakresu Edukacji Ekologicznej na rok 2014. W ramach dofinansowania zrealizowany zostanie m.in. ogólnopolski konkurs fotograficzny oraz wydanie biuletynu o tematyce ornitologicznej ze szczególnym uwzględnieniem problematyki z jakimi spotykają się lokalne samorządy terytorialne.
